Türkiye’de Eğitim Sistemi ve Modelleri

0

Dünyada olduğu kadar ülkemizde de eğitim kavramı son derece önemlidir. Bireyin, hedefleri doğrultusunda bir yaşam sürmesi, rahat hayata ermesi, bilgi dağarcığına her geçen gün yeni anlamlar eklemesi alacağı başarılı eğitim süreciyle mümkün hale dönüşecektir. İlkokul ortaokul, Lise, Üniversie, Yüksek Lisans gibi aşamalandırılan eğitim şemasında amaç, ileriki yaşantınızı daha kariyer sahibi olarak sürdürmenizdir. Türkiye’de eğitime yönelik çalışmalar her geçen gün daha fazla geliştirilmektedir. Yenilikçi, modern ve çağdaş bir eğitim anlayışının yaşanmasına yönelik devletin kararlı çalışmaları sürüyor. Globalleşen dünyamızın rekabetçi ortamında üstün ayrılmak, hedeflerini gerçekleştirmek adına eğitim, çocukluktan itibaren başlayarak hayatının devamında sürmektedir. Türkiye’nin eskiye oranla atılımlara göz attığımız zaman Teknolojik eğitim konsepti çalışmaları, , Potansiyel Odaklı Eğitim Modeli ve FLEXA İngilizce eğitim modeline dair farklı sistemlerin hayatımıza dahil edildiğini görmeye başladık. Burada ki temel amaç ise Türkiye’ye özgün bir eğitim konsepti kazandırmak ve öğrencilerin akademik anlamda da başarıya kolay yoldan ulaşmasına yardımcı olmaktır. Eğitim yaşam boyu devam etmektedir. Bu denli devam eden bu süreçle ilgili olarak yenilikçi eğitim modellerinin ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

Türkiye’de Eğitim Modelleri Nelerdir?

Zamanında eğitim almayan, zamanı bulunmayan ya da eğitim almaya maddi anlamda imkanı bulunmayarak mekan sıkıntısı çeken kişilere özel olarak getirilen açık öğretim modeli, son derece ideal eğitim modellerinden birisini oluşturuyor. Açık öğretim eğitim modeline son dönemde alternatif olarak gelen bir diğer hizmetlerden birisi olarak ise uzaktan eğitim modeli çıkıyor. Bu alanın özellikle eğitim sevdalılarına çok büyük kolaylıklar sunmuş olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Açık öğretimle kısmen benzerlik taşıyan bu eğitim modeline de ülkemizde ki pek çok eğitim yetersizliği içerisinde bulunan vatandaşlarımız büyük ilgi duyuyor.

E-Eğitim, uzaktan eğitim veya uzaktan öğretim de diyebileceğimiz bu modelin insan yaşamı için büyük kolaylıklar sağladığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Fakat uzaktan eğitim gibi imkanlarla değil de direk olarak eğitim mekanlarında yerimi almak istiyorum diyen öğrenciler içinde örgün eğitim öğretim sistemi devreye giriyor. İnternetin hız kesmeden yaşantımız içerisinde yer almasından dolayı öğrencilerde diledikleri zaman dilimi içerisinde dersle ilgili dökümanları bu yollara başvurarak indirebiliyor. Her yönden Türkiye eğitim anlayışı içerisinde kolaylıkların yer aldığını ve her yönden öğrencilerin rahat ettiğini söylememiz gerekiyor. Böylelikle sınav maratonu gelip çattığı zaman ise derslerine sıkı asılan öğrenciler, her koldan ders çalışabiliyor ve bilgilere anında ulaşma başarısına sahip oluyor.